TERENSKA NASTAVA - LEZIONE SUL CAMPO GIORNO DELLA MEMORIA – DAN SJEĆANJA

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta koji se obliježava 27. siječnja, učenici 8.t razreda, zajedno s ostalim učenicima osmih razreda naše škole, u četvrtak 23.01.2020.  posjetili su Kino „Valli“ u Puli gdje su gledali film Dnevnik Diane Budisavljević. Radi se o igrano-dokumentarnoj drami u režiji Dane Budisavljević. Film je 2019. godine osvojio više nagrada, među kojima: Veliku Zlatnu arenu za najbolji film i Zlatnu arenu za režiju, glazbu i montažu te Nagradu ocjenjivačkog suda Federacije filmskih kritičara Europe i Mediterana za najbolji hrvatski dugometražni film. „Dnevnik Diane Budisavljević“ istinita je priča o  ženi austrijskog podrijetla koja pokreće rizičnu humanitarnu i socijalnu akciju spašavanja i zbrinjavanja srpske djece iz ustaških logora tijekom Drugog svjetskog rata.

Il "Diario di Diana Budisavljevic" è la storia vera di una donna di origini austriache che fonda un'organizzazione umanitaria e sociale rischiosa per salvare e prendersi cura dei bambini serbi rinchiusi nei lager Ustaša della Seconda guerra mondiale. Gli autori hanno saputo affrontare in modo appropriato un’importante argomento storico dandone il suo giusto spessore e allo stesso tempo coinvolgere lo spettatore. Il film è interamente girato in bianco e nero, rievocando cosi l'impressione di un'epoca passata, di conseguenza le caratteristiche e le parti documentario sono più in armonia con le riprese d'archivio rendendo il film un tutt’uno.

Evo kakvi su utisci učenika 8.t razreda nakon gledanja filma:

• Na kraju filma promijenio sam mišljenje o Drugom svjetskom ratu jer sam shvatio koliko je zapravo bio grozan i nepravedan.    (Simone)
  • Film je bio vrlo naporan, a zbog nedostatka arhivskih snimki o načinu života djece i majki u logorima meni nedovoljno zanimljiv. Nisam mogao shvatiti kako je Diana, unatoč tome što je bilo zabranjeno pomagati pravoslavnoj djeci, bila toliko i ilegalno to činila.  (Lovro)
  • Mislim da ono što su radili nacisti nije imalo smisla ni opravdanja. Jedna će mi rečenica ostati u pamćenju: „Ne znam kako čovjek može odlučiti kako će drugog čovjeka ubiti.“ To su riječi žene koja je preživjela u logoru.  (Anika)
  • Divim se hrabrosti žene koja je željela spasiti djecu koja nisu bila ni za što kriva. Diana uspijeva spasiti samo dio djece jer nije bilo dovoljno ljudi koji su joj htjeli pomoći. Slaba i bolesna djeca umrla su u logoru. Ona nisu znala svoje prezime, a neki čak ni svoje ime, ali su sva djeca znala svoj broj otisnut na ogrlici. Djeca su bila samo brojevi. (Massimo)
  • Film svjedoči o groznim trenutcima koje su djeca proživljavala zbog svoje „krive“ vjere ili nacionalne pripadnosti. (Marilena)
  • Ako zaboravljamo prošlost, moguće je da se sve ponovi, dakle i ono najgroznije. (Eleonora)
  • Film je bio uznemirujući. Ova je priča sigurno promijenila mnoge načine razmišljanja. Igrani mi dio filma nije bio jako zanimljiv. Zahvaljujući filmu shvatila sam da su ljudi spremni izgubiti ljudskost kako bi došli do moći, no uvijek će biti i onih ljudi koji stavljaju svoju ljudskost na prvo mjesto. (Chiara)
  • Film je bio jako dobro tehnički izveden. Bilo je nekih scena koje su realno prikazale nešto što je danas nama nemoguće zamisliti. (Enzo)
  • Film je vrlo dirljiv. Doživio sam ga s tugom, grižnjom savjesti i patnjom. Film me vrlo impresionirao i šokirao. Ostavio me u razmišljanju koliko čovjek može biti zloban i opak. I dalje mi se vraća slika jadne djece ostavljene same bez roditelja i hrane. Bila su tretirana kao životinje. Ovaj film je pravi primjer koliko čovječanstvo može biti opasno ako ga se pusti u lošim rukama.  (Paolo)
  • Film je bio interesantan. Bio je tužan. Rastužilo me kad su nacisti uništavali slike djece i odnosili ormare s njihovim dokumentima. (Marco)
  • Film je jako osjećajan, tužan i depresivan. Ovo je bio samo jedan mali detalj onoga što su doživljavali ljudi u logorima. Najgore su prošla djeca koja nisu nikome ništa skrivila. (Matteo)
  • Film je bio vrlo osjećajan, li nije prikazao ono što sam očekivao, tj. snimke iz arhive. Očekivao sam više scena o svakodnevnom životu djece u logoru. (Gabriel)
  • Filmom se željelo prikazati što se događalo tijekom Drugog svjetskog rata u nacističkim logotima i naglasiti da se nešto slično ne bi nikada više ponovilo.  (Ivano)
  • Film mi se svidio zato što ima vrlo bitnu i duboku poruku. Nije mi se svidio način režije filma jer smatram da je bilo puno tišine. (Elisabetta)
Ecco alcune impressioni dei nostri alunni dopo aver visto film:
  • “Le scene del film visto oggi sembrano impossibili a noi che viviamo senza grandi preoccupazioni.”  (Enzo)
  • “Dopo aver guardato il film mi sono stupita che la cattiveria umana potesse arrivare fino a quel punto e ho concluso che chi è sopravvissuto è comunque morto dentro.”  (Marilena)
  • “Il film mi ha colpito molto. È molto triste vedere che i bambini venivano puniti per la loro religione, però è bello sapere che c’erano persone come Diana Budisavljević che sono riuscite a salvare molti bambini dalle atrocità della guerra.”  (Ivano)
  • “Mi ha colpito l’ingiustizia di tutte quelle persone morte senza senso.”

(Massimo)

• “Il film mi ha fatto capire quanto l’uomo possa essere crudele se lasciato in mani sbagliate”  (Paolo)
  • „Il film era molto triste e deprimente. Alcune scene erano scioccanti, soprattutto vedere come facevano soffrire quei poveri bambini.“ (Matteo)

Učenici, alunni della VIIIt

učiteljica htvatskog jezika Liliana Manzin

e insegnante di lingua italiana Manuela Verk

objavio: Patrizia Sfettina   datum: 7. 2. 2020.