IZVANUČIONIČKA NASTAVA 7.RAZREDA - USCITA DIDATTICA DELLE SETTIME CLASSI

U petak, 1.ožujka, učenici sedmih razreda naše škole posjetili su Vodovod Buzet i Postrojenje za kondicioniranje vode Butoniga uz pratnju ravnateljice Barbare Buršić - Križanac, učiteljice geografije, Goranke Benić, učitelja prirode i biologije, Fabrizia Ciguija i vjeroučitelja Irenea Delzotta.

Prva točka koju smo posjetili bio je izvor Sv. Ivan koji se nalazi u Buzetu na istoimenom području. Izvor je potpuno prirodan, a voda izbija bez korištenja pumpi. Nakon toga smo krenuli u taložnicu sa deset bazena u kojima se odvija pročišćavanje vode, a istaloženi mulj odlaže se na odlagalište otpada. Nakon odvajanja mulja iz vode učenici su mogli vidjeti filtere koji sadrže prirode materijale, a koji su važni za prirodnu filtraciju vode. Filteri, između ostalog, sadrže pijesak, kamenje i ostale prirode materijale. Nakon filtracije kreće još jedna važna faza: kloriranje vode u vodospremniku. Nakon što se vodi dodaje klor, sustavom cijevi voda ide u spremnike diljem Istre te postaje voda za piće.

Jeste li znali da Vodovod Buzet proizvede čak 70% vode za piće u Istri, a da bez jezera Butoniga, Istra ne bi imala pitke vode. U ljetnom se periodu godine proizvede 4 do 5 puta više vode nego zimi zbog potrebe turizma. I na kraju, naučili smo najvažniji podatak da pitka voda i voda za piće nije isto. Naime, pitka voda je sva voda u Hrvatskoj i vrlo smo bogati vodom. Voda za piće je ona voda koju konzumiramo iz naših slavina ili boca. Voda za piće nosi stručan naziv Voda za ljudsku potrošnju, a osim za piće koristimo je i za kuhanje te tuširanje.

Goranka Benić

Venerdì 1 marzo, gli alunni della settima classe della nostra scuola hanno visitato l'Acquedotto di Buzet e l'Impianto di condizionamento dell'acqua di Butoniga accompagnati dalla direttrice Barbara Buršić-Križanac, dalla professoressa di geografia Goranka Benić, dal professore di scienze naturali e biologia Fabrizio Cigui e dal catechista Ireneo Delzotto.

Il primo punto che abbiamo visitato è stata la sorgente di San Giovanni situata a Buzet nella zona omonima. La sorgente è completamente naturale e l'acqua sgorga senza l'uso di pompe. Successivamente ci siamo diretti alla vasca di sedimentazione con dieci vasche dove avviene il processo di depurazione dell'acqua, e i fanghi sedimentati vengono depositati nella discarica. Dopo aver separato i fanghi dall'acqua, gli alunni hanno potuto vedere i filtri che contengono materiali naturali importanti per la filtrazione naturale dell'acqua. Tra gli altri, i filtri contengono sabbia, pietre e altri materiali naturali. Dopo la filtrazione inizia un'altra fase importante: la clorazione dell'acqua nel serbatoio. Dopo l'aggiunta di cloro all'acqua, attraverso un sistema di tubi, l'acqua viene inviata in serbatoi sparsi in tutta l'Istria diventando acqua potabile. Sapevate che l'Acquedotto di Buzet produce addirittura il 70% dell'acqua potabile in Istria e che senza il lago di Butoniga l'Istria non avrebbe acqua potabile? Durante l'estate si produce da 4 a 5 volte più acqua rispetto all'inverno a causa delle esigenze del turismo. Infine, abbiamo imparato il dato più importante che l'acqua potabile e l'acqua da bere non sono la stessa cosa. Infatti, l'acqua potabile è tutta l'acqua in Croazia e siamo molto ricchi d'acqua. L'acqua da bere è quella che consumiamo dai nostri rubinetti o dalle bottiglie. L'acqua da bere è tecnicamente chiamata Acqua per uso umano e oltre a berla la usiamo anche per cucinare e fare la doccia.

objavio: Patrizia Sfettina   datum: 18. 3. 2024.