Obilježavanje Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja i Dana ružičastih majica La Giornata contro il bullismo e la Giornata delle magliette rosa

I učenici VI.t razreda pridružili su se obilježavanju Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja i Dana ružičastih majica.

U petak 21.02.2020. prisustvovali su radu radionice u kojoj su dovršili izradu društvene igre pod nazivom „BULLO, TORNA INDIETRO!“. Rad na osmišljavanju i izradi igre trajao je puna tri tjedna. Učenici su na poticaj mentorica Cristine Demarin, Liliane Manzin i Manuele Verk oslikavali polja društvene igre u obliku stripa, pisali pravila igre osmislili kocku i čunjeve za igru, pripremali poklone. Posebnost igre  bila je u tome što je osmišljena u velikom formatu kao tepih, a ne kao stolna igra. Igra se slično kao poznata igra Čovječe,  ne ljuti se!, ali na temu vršnjačkog nasilja.

Učenici VI. t razreda osmislili su ovu veselu igru, a po završetku rada predstavili su igru učenicima I. i II. t razreda koji su ju imali prilike istoga dana odigrati . Kroz igru učenici su prolazili polja koja su prikazivala pozitivne i negativne oblike ponašanja  među vršnjacima, rješavali su određene zadatke kako bi mogli napredovati u igri, a tri bonus polja skrivala su mala iznenađenja za igrače u obliku simboličnih poklona. Bilo je vrlo veselo i zabavno.

Svaki je učenik nakon igre dobio priznanje za sudjelovanje, a učenica prvog razreda E.O. i diplomu kao pobjednica u igri.

Cilj igre bio je potaknuti učenike na razmišljanje o međuvršnjačkom ponašanju, suzbijanje nasilja  i osvješćivanje pozitivnog prijateljskog odnosa.

Durante il laboratorio, tenutosi venerdì, 21 febbraio 2020, per celebrare la Giornata contro il bullismo e la Giornata delle magliette rosa gli alunni della classe VIt hanno realizzato un gioco di società dal nome: „BULLO, TORNA INDIETRO“. Il laboratorio si è sviluppato in due fasi: quella della progettazione che va dall'impostazione e la definizione delle regole alla creazione del gioco vero e proprio.

In questo lasso di tempo gli alunni, con grande entusiasmo e inventiva, hanno creato il gioco sottoforma di fumetto illustrando le caselle, dopo di che hanno costruito il dado e le pedine e alla fine hanno preparato dei regalini-omaggio per tutti i partecipanti. La particolarità del gioco è che ha un formato gigante e non si può giocare sul tavolo, ma va giocato per terra.

La seconda fase, quella del gioco si è realizzata nella giornata di venerdì, 21 febbraio, dove gli alunni della VIt hanno invitato quelli della It e IIt classe a giocare. A gioco ultimato tutti gli alunni hanno ricevuto un attestato di partecipazione.

objavio: Patrizia Sfettina   datum: 6. 3. 2020.