Učenici „Osnovne škole Vodnjan – Scuola elementare Dignano“ boravili u Blacu (Srbija) - Gli alunni della „Osnovna skola Vodnjan – Scuola elementare Dignano“ hanno soggiornato a Blace (Serbia)

Od 23. do 28. siječnja ukupno 35 učenika i učitelja  „Osnovne škole Vodnjan – Scuola elementare Dignano“ boravilo je u Blacu (Srbija), u sklopu već tradicionalne razmjene učenika osnovnih škola dvaju bratimljenih mjesta, Grada Vodnjana – Dignano i Opštine Blace. Tijekom boravka u Blacu učenici i učitelji Vodnjanske osnovne škole sudjelovali su u bogatom sportsko-rekreativnom i kulturnom programu, tijekom kojeg su imali priliku posjetiti znamenitosti topličkog kraja te uživati u zimskim radostima na poznatom zimovalištu Kopaonik.

Od početka suradnje Grada Vodnjana – Dignano i Opštine Blace ovo je već treći posjet vodnjanskih osnovaca Blacu i sveukupno šesta razmjena učenika, a obzirom na kontinuitet razmjena iz godine u godinu prijateljske veze između učenika postaju sve čvršće što je i vidljivo tijekom njihovih zajedničkih druženja.

Osim na području razmjene učenika ove dvije jedinice lokalne samouprave odlično surađuju i na području gospodarstva, a osobito na području poljoprivrede obzirom da je ona jedna od temeljnih gospodarskih djelatnosti i Vodnjana, kroz maslinarstvo i proizvodnju maslinovog ulja s jedne strane, te Blaca kroz voćarstvo i uzgoj šljiva i proizvoda od šljive.

Dal 23 al 28 gennaio complessivamente 35 tra alunni e insegnanti della „Osnovna skola Vodnjan – Scuola elementare Dignano“ hanno soggiornato a Blace (Serbia), per l'ormai tradizionale scambio interculturale tra alunni delle rispettive scuole elementari delle città gemellate, la Città di Dignano e il Comune di Blace. Durante il soggiorno a Blace gli alunni e gli insegnanti della scuola di Dignano hanno partecipato ad un ricco ed intenso programma culturale, sportivo e ricreativo, nell'ambito del quale hanno avuto modo di assaporare le bellezze della calorosa e ospitale città e di gioire in tutto ciò che il noto villaggio invernale Kopaonik offre.

Da quando è stata intrapresa la collaborazione tra la Città di Dignano e il Comune di Blace questa è la terza volta che gli alunni della scuola di Dignano vengono ospitati dagli alunni della scuola elementare di Blace e viceversa. Ciò che maggiormente si denota, considerando la continuità degli scambi, sono le amicizie, che di anno in anno diventano sempre più solide.

Oltre agli scambi tra alunni, le due località autogestite, collaborano eccellentemente anche nell'ambito della sfera dell'agricoltura, tenendo conto che tali attività sono alla base dell'economia sia della Città di Dignano, con l'olivicoltura e la produzione di olio, che di Blace con la frutticultura e la coltivazione e la produzione di prugne e di tutti i prodotti da esse derivati.

objavio: Patrizia Sfettina   datum: 12. 2. 2018.

« Ožujak 2024 »